GROUP CLASSES
PRIVATE CLASSES

Spanish Classes in Denver!

 

Have questions?               Call us:

(720) 217-8836

ADITTIONAL CHARGES:

REGISTRATION FEE: $60-One time.

MATERIALS: $75-One time. (1 Spanish Grammar Book and 1 Spanish Practice Book).
Students get free notebooks along the course and 1 school bag to carry all the materials.

FORMS OF PAYMENT: Cash-Check

You can print, fill out and bring the APPLICATION-ENROLLMENT CONDITIONS FORM to your Instroductory-Registration meeting.

Pricing

earn $60 credit for every person you refer! 

  Classes per week   Hours per month (4 weeks)  Tuition per month (4 weeks)
  2 classes, 1.5 hour each  12 hs (to be completed within 4 weeks)‚Äč  $  225.00

 

Group Classes " 4-9 students"

Spanish Language School

Serving the Denver Community since 2004!

Packages For Individual Private Lessons "1 Student" -just you-

  Classes per week               Hours per month (4 weeks)  Tuition per month (4 weeks)
 2 classes, 1 hour each  8 hs (to be completed within 4 weeks)  $  480.00              
 3 classes, 1 hour each   12 hs (to be completed within 4 weeks)  $ 720.00           
 1 class, 1.5 hour  6 hs (to be completed within 4 weeks)  $  360.00
 2 classes, 1.5 hour each  12 hs (to be completed within 4 weeks)  $  720.00
 3 classes, 1.5 hour each  18 hs (to be completed within 4 weeks)  $1080.00
 1 class, 2 hours   8 hs (to be completed within 4 weeks)  $  480.00             
 2 classes, 2 hours each  16 hs (to be completed within 4 weeks)  $  960.00     
 3 classes, 2 hours each  24 hs (to be completed within 4 weeks)  $1440.00

 

Packages For Semi Private Lessons "2-3 Students"-bring your own group-

  Classes per week              

 Hours per month (4 weeks)  Tuition per month (4 weeks)
  1 class, 1.5 hour  6 hs (to be completed within 4 weeks)  $  480.00
  2 classes, 1.5 hour each  12 hs (to be completed within 4 weeks)  $  960.00
  3 classes, 1.5 hour each  18 hs (to be completed within 4 weeks)  $1440.00
  1 class, 2 hours   8 hs (to be completed within 4 weeks)  $  640.00
  2 classes, 2 hours each  16 hs (to be completed within 4 weeks)  $1280.00
  3 classes, 2 hours each   24 hs (to be completed within 4 weeks)  $1920.00